HC Zalău a rezistat zece minute pe terenul liderului

HCM Baia Mare – HC Zalău 28 – 21 (15 – 10)

Formaţia pregătită de Gheorghe Tadici va evolua în faza a II-a a play-off-ului în grupa pentru locurile 4 – 6, după ce a pierdut joi seara şi al doilea meci din prima fază, în faţa liderului HCM Baia Mare. Maramureşencele s-au impus cu 28 – 21, după ce luni după-amiaza au câştigat şi partida de la Zalău cu scorul de 33 – 23.
Deşi nu a beneficiat nici la Baia Mare de prezenţa pe bancă a managerului Gheorghe Tadici, care a primit o suspendare, cel puţin ciudată, tocmai pentru partidele cu maramureşencele (una din Cupa României şi două din campionat), HC Zalău a încercat să reziste cât mai mult pe terenul mult mai valoroasei formaţii băimărene. Georgiana Ciuciulete şi compania au rfăcut faţă doar zece minute în faţa echipei clasate pe primul loc şi al vacarmului din Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, conducând cu scorul de 4 – 3 după un sfet de repriză.
În minutele următoare, băimărencele au trecut în avantaj, iar până la finalul primei reprize s-a distanţat la cinci goluri, 15 – 10.
După revenirea de la vestiare, tot Baia Mare a fost echipa care a punctat mai mult, iar la scorul de 19 – 11, Elena Tadici a fost nevoită să solicite time-out pentru formaţia zălăuană.
Zalăul a reuşit să mai reducă din handicap, scorul devenind 22 – 17 în minutul 47, dar în ultimul sfert de oră, gazdele au refăcut diferenţa de opt goluri, 28 – 20, iar în final s-au impus la şapte goluri, 28 – 21.
HC Zalău va susţine următorul meci, primul din faza a II-a a play-off-ului, miercuri, 14 mai, pe terenul formaţiei Universitatea Jolidon Cluj.
HCM Baia Mare: Ungureanu, Băbeanu – Geiger (7), Szucs (4), Nechita (4), Pîrvuţ (3), Ardean Elisei (3), Marin (2), Rudics (1), Oltean (1), Diniş Vârtic (1), Maior Paşca, Bondar, Tomescu, Ghionea. Antrenori: Costică Buceschi şi Magda Kovacs
HC Zalău: Adina Mureşan, Andreea Mureşan, Inculeţ – Constantinescu (12), Ciobanu (3), Pintea (2), Bardac (1), Ciuciulete (1), Rob (1), Pop, Ţurcaş, Cicic, Motogna, Şomoi. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor: Elena Tadici

2 Thoughts to “HC Zalău a rezistat zece minute pe terenul liderului”

1. […] Via: HC Zalău a rezistat zece minute pe terenul liderului […]